استفاده از پلاستیک های یکبار مصرف در اروپا ممنوع شد

استفاده از پلاستیک های یکبار مصرف در اروپا ممنوع شد

دستگاه تزریق پلاستیک

به نقل از ایرنا از خبرگزاری رویترز، نمایندگان اتحادیه اروپا با این اقدام، بار سنگینی را بر تولید کنندگان برای بازیافت محصولات تحمیل کردند تا گامی برای پاکسازی اقیانوس ها از آلودگی برداشته شود.

به موجب این طرح پیشنهادی که مورد تائید و حمایت پارلمان اروپا قرار گرفت، استفاده از 10 نوع محصول پلاستیکی یکبار مصرف که از جایگزین های موجود برخوردارند، تا سال 2021 ممنوع خواهد شد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا به موجب این طرح، ملزم خواهند بود 90 درصد از بطری های پلاستیکی را تا سال 2025 بازیافت کنند.

«فردریک رایس» نماینده بلژیکی اتحادیه اروپا به رویترز گفت: پیامی قوی به بخش صنعت فرستادیم و حمایت مردمی از این مساله، گسترده و رو به افزایش است.

براساس این گزارش، اتحادیه اروپا تنها یک چهارم از 25 میلیون تن ضایعات پلاستیکی تولیدی خود در هر سال را بازیافت می کند.

کارشناسان امیدوارند که قوانین جدید به کاهش بهای پلاستیک های بازیافتی منجر شود. قوانین اتحادیه اروپا باید در جریان مذاکراتی با کشورهای عضو این اتحادیه به تائید و تصویب نهایی رسد.

طرح پیشنهادی فوق شامل ممنوعیت کامل استفاده از بشقاب ها و ظروف پلاستیکی، گوش پاک کن و نی های مخصوص نوشیدن مایعات می شود و درخواست کاهش استفاده از لیوان های یکبار مصرف و دیگر محصولات مشابه مخصوص بسته بندی غذا را ارائه می دهد.

این طرح با هدف مقابله با آلودگی حاصل از مصرف محصولات پلاستیکی که اقیانوس ها و زندگی جانداران دریایی را تهدید می کند، ارائه شده است.

یکی از اعضای پارلمان اروپا که حامی این طرح است، گفت که چنانچه این نهاد اقدامی انجام ندهد، تا سال 2050 پلاستیک های موجود در اقیانوس ها بیش از ماهی ها خواهد بود.

به گفته حامیان این طرح، ممنوعیت در نظر گرفته شده راهی آسان برای تک تک افراد است تا مصرف مواد پلاستیکی را کاهش دهند و به پاکسازی اقیانوس ها کمک کنند.

اما منتقدان این طرح معتقدند که بیشتر آلودگی اقیانوس ها به واسطه تجهیزات ماهیگیری است و این گونه ممنوعیت ها ممکن است موانعی را برای افرادی با ناتوانی های خاص ایجاد کند.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.