تصویر ویرانی سیل

 

سیل در شهرهای ایران خرابی و تلفات زیادی به جای گذاشت

طی بارش زیاد باران و تند بادها در روزهای اخیر، سیل خرابی و تلفات زیادی در شهرهای مختلف ایران به جای گذاشت.

سیلابهای ناشی از پدیده مانسون از اول مرداد آغاز شد.

در این سیلاب ها ۲۴ استان شامل : آذرباییجان شرقی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی ، خراسان رضوی ، خوزستان ، زنجان ، سمنان ، سیستان و بلوچستان ، فارس، قزوین، قم، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، کلستان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان و یزد درگیر شدند.

 

تصویر تصفیه خانه آب

 

هشدار آلودگی آب آشامیدنی

در هنگام وقوع سیل و بالا آمدن فاضلاب ها احتمال آلوده شده چاه های آب و نفوذ به منابع آب آشامیدنی بسیار بالاست.

مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر با اشاره به احتمال افزایش موارد بیماری های گوارشی به دنبال وقوع سیل گفت:

با وقوع سیل ممکن است فاضلاب به درون منابع آب آشامیدنی نفوذ کرده و احتمال آلوده شدن چاه های اب هم به وجود خواهد آمد. البته درحال حاضر شواهدی از آلودگی فاضلاب ها به دنبال سیل اخیر نداشتیم اما این امر کاملا محتمل است. منابع آب شرب باید از نظر آلودگی بویژه به لحاظ میکروب وبا رصد شوند.

دکتر ابراهیم قادری با اشاره به اینکه پس از وقوع سیل معمولا یکی از اولین زیرساخت هایی که آسیب میبیند مربوط به تامین آب شرب است. گفت : در برخی مناطق آب را از منطقه دیگری منتقل کرده و در منابع نگهداری کرده و سپس توزیع می کنند . در برخی مناطق نیز آب شرب از چاه های موجود در همان منطقه تامین می شود که پس از تصفیه به مصرق می رسد. که در هر دو حالت، سیل می تواند این منابع را الوده کند. همچنین سیستم شبکه ابیاری و جمع اوری فاضلاب نیز ممکن است در سیل ها دچار آسیب شوند.

 

تصویر سد لتیان

سیلاب ها ذخایر آب تهرانی ها را پر کرد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت :

در پی بارش ها و سیلاب های اخیر این تصویر نادرست در افکار عمومی شکل گرفته که آورد آبی سیلاب ها کمک زیادی به ذخایر و منابع آبی کرده است. این در حالی است که بخش عمده این سیلاب ها در حوضه آب ریز نبوده است. بارش ها و سیلاب اخیر فقط ۱۰ میلیون متر مکعب یعنی معادل مصرف ۳ روز آب تهران به ذخایر آبی اضافه کرده است.

 

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.